طبیعتا در هر سیستم الکترونیکی قسمت های مختلفی وجود دارد که هر کدام وظیفه مشخصی را انجام می دهند. یکی از قطعاتی که در تمامی تجهیزات الکتریکی به کار برده شده و دارای کاربردی مشخص و بسیار مهمی است، فیوز برق می باشد که دلیل اصلی استفاده از آن برای محافظت از تجهیزات مختلف در برابر تنش ها و نوسانات جریان است. در این مقاله از سایت آیدین پلاستیک تولید کننده لوله برق ساختمان و سایر لوازم برق ساختمان در مورد انواع فیوز و کاربرد های این قطعه در مصارف صنعتی و خانگی خواهید خواند؛ پس در ادامه با ما همراه باشید.

فیوز های برق نیز همانند سایر لوازم الکترونیکی از انواع مختلفی بهره مند هستند که هر یک برای مواردی مشخص مورد استفاده قرار می گیرد. به طور کلی این وسیله به سه دسته ی زیر تقسیم بندی می شود.

فیوز برق فشنگی

این نوع، همان طور که از اسمش مشخص است از یک نوع فشنگ به خصوص در دو جداره ی پایه و کلاهک ساخته شده است و نحوه ی عملکرد آن به این صورت می باشد که اگر به هر دلیلی در جریان برق نوساناتی ایجاد شود، سیم های قرار گرفته در داخل فشنگ فیوز در اثر گرمای ایجاد از طریق این نوسان ذوب شده و باعث قطع شدن مدار خواهند شد. در اکثر مواقع تشخیص اینکه آیا فیوز در اثر نوسانات ایجاد شده دچار سوختگی شده است یا خیر، برای افراد زیادی بسیار سخت به نظر می رسد اما به منظور فهمیدن این مورد راه حل آسانی وجود دارد که در ادامه ی این مطلب آن را توضیح خواهیم داد: اگر به قسمت انتهایی فیوز برق نگاه کنید، پولک های رنگی ای را مشاهده خواهید کرد که هر کدام مورد خاصی را مشخص می نمایند. شما می توانید با مراجعه به دفترچه های راهنمای دستگاه مورد نظر هر یک از این مفاهیم را متوجه شوید. دقت داشته باشید که اگر فیوز سوخته باشد، پولک مربوط به آن در اثر ذوب شدن سیم از دستگاه خارج خواهد شد و در این هنگام شما باید یک فیوز برق جدید را خریداری کرده و برای نصب آن اقدام کنید.

فیوز برق مینیاتوری

 این نوع به دلیل اینکه تعویض فیوز های فشنگی برای اکثر افراد دشوار می باشد، ساخته شده اند و دارای انواع مختلفی هستند که هر کدام در مصارف خاصی کاربرد ویژه دارند و بر حسب نیاز و تشخیص شخص برق کار مورد استفاده قرار می گیرند.

فیوز برق کمپکت

 فیوز برق کامپکت که به کلید های اتوماتیک معروف هستند، در واقع نوع جدیدی از این تجهیز می باشند که برای حفاظت بیشتر از سایر وسایل الکترونیکی استفاده می شوند.

آشنایی با مزایای فیوزهای کمپکت

 فیوز کمپکت با سایر انواع این دستگاه تفاوت های بارزی دارد که موجب می گردد این نوع نسبت به سایرین موارد استفاده ی بیشتر و متقاضیان بیشتری داشته باشد، برای مثال نوع کمپکت با توجه به ساختاری که دارد، این امکان را فراهم کرده است که بتوان میزان دقیق جریانی عبوری را تعیین کرد و حتی رنج جریان بیشتری را نسبت به سایر فیوزها پوشش می دهند. همانطور که می دانید یکی از مهم ترین پارامتر هایی که یک فیوز برق استاندارد باید از آن بهره مند باشد، قدرت زیاد در قطع شدن آن است. این ویژگی شاید برای تجهیزات خانگی کم اهمیت باشد ولی اگر تجهیزات صنعتی و گران قیمت را در نظر داشته باشید، استفاده از این نوع بهترین گزینه می باشد؛ زیرا ریسک آسیب دیدگی دستگاه های مهم را در زمان بروز مشکل به صفر می رساند.

همچنین ساختار فیوز های کمپکت به گونه ای طراحی شده است که محافظت کامل را برای دستگاه شما ایجاد می کند که این مورد در سایر انواع دیده نشده است. فیوز برق کمپکت از این قابلیت برخوردار است که از راه دور بتوان آن ها را کنترل کرد و این ویژگی کاربردی در بسیاری از صنایع، باعث راحت تر انجام شدن فرآیند های مختلف شده است. توجه داشته باشید که اگر شما می خواهید یک فیوز برق مناسب را تهیه کنید:

  • ابتدا باید این موضوع مشخص شود که برای چه مصرفی به فیوز نیاز دارید تا بتوانید بهترین مدل را انتخاب نمایید.
  • دانستن اینکه چه محصولی برای تجهیزات شما مفید تر است، این مزیت را به همراه دارد که در پرداخت هزینه های جاری تا میزان زیادی صرفه جویی خواهد شد.