دستگاه خم کن لوله برق

دستگاه خم کن لوله برق چیست و کاربرد آن در برق کشی ساختمان

دستگاه خم کن لوله برق چیست و کاربرد آن در برق کشی ساختمان به چه شکلی است؟ خم کن لوله برق به چند نوع تقسیم می شود و هر کدام برای چه کاری مناسب است؟

برقکشی به عنوان یکی از مراحل با اهمیت و ویژه در ساختمان سازی شناخته می شود و لازم است که به بهترین شیوه ممکن عملی شود. برای برقکشی ساختمان لوازم و ابزارهای متعددی مورد نیاز است که لوله های محافظ کابل برق از مهمترین آنها هستند. لوله های برق معمولا از جنس مواد مختلفی مانند فولاد، پی وی سی، یو پی وی سی (لوله خم سرد)، پلاستیک و گالوانیزه هستند. از آنجایی که نیاز است این لوله ها در گوشه ها و مکان های مختلف به حالت زوایه دار در بیایند تا مورد استفاده قرار بگیرند، به دستگاه خم کن لوله برق احتیاج خواهد بود.

خم کن لوله برق چیست؟

خم کن لوله برق دستگاهی است که برای شکل دهی و خم کردن لوله های برق مانند لوله های استیل، فولاد، مس، پلاستیک و لوله PVC قرار میگیرد و این دستگاه انواع مختلفی دارد که شامل خم کن لوله برق دستی، خم کن لوله برق برقی، خم کن لوله برق هیدرولیکی و خم کن لوله برق هیدرولیک دستی است.

انواع دستگاه خم کن لوله برق

همانطور که گفته شد دستگاه خم کن لوله برق انواع مختلفی دارد که هر کدام می توانند عملکرد متفاوتی داشته باشند. برای خم کردن لوله های برق با قطر ۱ اینچ و کمتر می توان از دستگاه خم کن لوله برق دستی استفاده کرد اما برای خم کردن لوله هایی با قطر بیشتر از ۱ اینچ لازم است که از دستگاه خم کن لوله برق هیدرولیکی بهره برد.

فنر خم لوله برق ساختمان خم سرد و گرم

فنر خم کن لوله برق در واقع ساده ترین ابزار برای خم کردن لوله های برق با ضخامت کم است. این وسیله برای خم کردن لوله های پلیکا، پی وی سی و لوله پلی آمید استفاده می شود. در واقع لوله هایی که قابلیت خم سرد و گرم دارند با این وسیله زاویه دهی می شوند.

فنر خم لوله برق ساختمان خم سرد و گرمخم کن لوله برق دستی

عملکرد نوعی از دستگاه به گونه ای است که برای خم کردن لوله های برق از نیروی دست کمک می گیرد. این دستگاه دارای یک لقمه است که متناسب با اندازه لوله (قطر و ضخامت) انتخاب می شود (سایز لقمه هایی که بر روی این دستگاه نصب می شوند به صورت PG 13.5 – PG 16 – PG 21 – ½ inch – ¾ inch – 1 inch هستند) و برای لوله هایی با حداکثر قطر ۲۵ میلیمتر استفاده می شود. نحوه کار با این دستگاه دستی به این صورت است که اول لقمه دستگاه و تکیه گاه متناسب با قطر لوله انتخاب می شود و سپس با قرار دادن لوله در داخل لوله خم کن، اهرم آن را فشار داده و لوله به اندازه زوایه مورد نظر خم می شود.

این دستگاه معمولا دارای چندین لقمه متنوع است و می توان با آن انواع خم های ۹۰ درجه، خم پشت به پشت، خم انحرافی، خم ابروئی و خم پله ای را ایجاد کرد. برای کار با این دستگاه ابتدا لازم است که دستگیره را به قسمت رزوه آن متصل کنید. سپس لوله برق را درون جایگاه قلابی شکل آن قرار دهید و محل خمیدگی لوله را مشخص کنید. در قسمت بعد پای خود را بر روی پدال دستگاه قرار می دهید و سپس دستگیره را فشار می دهید و لوله مورد نظر خودتان را به اندازه دلخواه خم می کند.

نوع دیگری از خم کن لوله برقی دستی وجود دارد دارای تعداد نیم قوس (نیم استوانه) در اندازه های مختلف است که متناسب با قطر لوله برق انتخاب و بر روی دستگاه نصب می شوند. سپس تکیه گاه لوله برق متناسب با قطر لوله انتخاب تنظیم می شود و خم کن لوله برق آماده می شود. در مرحله بعدی لوله مورد نظر در داخل دستگاه قرار می گیرد و فرد با قرار دادن پای خود بر روی پایه دستگاه و با فشار دادن اهرم می تواند لوله را به اندازه مورد نظر خود خم کند. این دستگاه را می توان هم برای لوله های مسی، هم لوله های آلومینیومی و هم لوله های استیل و فولاد به کار برد.
این مدل از دستگاه های خم کن لوله برق دارای چندین نیم قوس با شیار ها و قوس هایی متناسب با قطر لوله های مختلف هستند. شعاع انحنای لوله معمولا ده برابر قطر لوله های مختلف است و با توجه به قطر لوله این نیم قوس ها استفاده می شود.

خم کن لوله برق دستیخم کن لوله برق هیدرولیکی

دستگاه خم کن لوله برق هیدرولیکی نوع دیگری از دستگاه های خم کن است که برای شکل دهی و زاویه دادن به لوله برق استفاده می شود. این خم کن معمولا برای لوله هایی با قطر ۱ اینچ تا قطر ۸.۵ اینچ استفاده می شوند. چرا که این لوله ها با قطر بالا را نمی توان با خم کن دستی شکل داد. دستگاه هیدورلیکی برای انواع لوله های مسی، آهنی، آلومینیومی، گالوانیزه، میلگرد و استیل کاربرد دارد. با توجه به اینکه این دستگاه ها درجه بندی شده اند کار با آنها بسیار راحت است و فقط کافی است آن را بر روی زاویه مورد نظر تنظیم کرده و لوله را داخل آن قرار دهید و سپس لوله را خم کنید.

خم کن لوله برق هیدرولیکیخم کن لوله برق کاندوئیت

خم کن لوله برق کاندوئیت ها یکی دیگر از انواع خم کن ها است که مخصوص کاندوئیت های مختلف هستند و به ۵ نوع مختلف تقسیم می شود که شامل لوله خم کن دستی کاندوئیت، لوله خم کن مکانیکی کاندوئیت، لوله خم کن برقی کاندوئیت، لوله خم کن هیدرولیکی کاندوئیت و لوله خم کن PVC کاندوئیت هستند. انواع مختلف کاندوئیت ها به شرح زیر هستند:

• کاندوئیت IMC: لوله خم کن برقی، لوله خم کن مکانیکی، لوله خم کن هیدرولیکی و لوله خم کن دستی برای کاندوئیت‌های با سایز کوچک

• کاندوئیت RMC: لوله خم کن برقی، لوله خم کن مکانیکی، لوله خم کن هیدرولیکی

• کاندوئیت PVC: استفاده از جعبه یا روکش حرارتی

• کاندوئیت EMT: لوله خم کن برقی، لوله خم کن مکانیکی و لوله خم کن دستی

• کاندوئیت ENT: استفاده از جعبه یا روکش حرارتی

خم کن لوله برق کاندوئیتدستگاه خم کن لوله برق برقی

یکی دیگر از دستگاه های خم کن لوله برق، دستگاه برقی است که از نیروی الکتریسیته برای خم کردن لوله ها استفاده می کند. این دستگاه دارای محورهای متغیری (خطی، دورانی، چپگرد و راستگرد) است و می توان بر اساس قطر و ضخامت لوله آن را تنظیم کرد. این دستگاه می تواند چندین شعاع خم را ایجاد کند و خم هایی مانند خم بسته و خم سه بعدی را بر روی لوله برق اعمال کند.

خم کن لوله برق برقیقیمت خرید دستگاه خم کن لوله برق

با توجه به تنوع در مدل و کاربردهای این دستگاه نمی توان به صورت قطعی برای آن قیمت خرید تعیین کرد چرا که باید فاکتورهایی مانند نوع دستگاه (دستی، برقی، هیدرولیکی)، کاربردها، میزان کارایی برای لوله های مختلف، جنس و کیفیت دستگاه، کشور و برند سازنده، قیمت ارز و گارانتی آن را در هنگام خرید آن در نظر گرفت اما به صورت کلی برای خرید خم کن لوله برق می توان ۳۰ هزار تومان برای خرید فنر تا ۴۰ میلیون تومان برای خم کن هیدرولیکی هزینه کرد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۲ میانگین: ۴]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *