فنر سیم کشی چیست؟

فنر سیم کشی چیست؟

برای انجام دادن هر کار تخصصی، نیاز به استفاده از ابزار های مختص و مناسب همان کار می باشد. معمولا برای سیم کشی برق ساختمان های مختلف ائم از مسکونی، اداری، تجاری و ….. نیز باید از وسایل بخصوصی استفاده نمود. بهره گیری از تجهیزات مناسب باعث می شود که آن کار اصولی تر و دقیق تر انجام شود و همچنین به میزان قابل توجهی در وقت لازم برای به اتمام رسانیدن آن، صرفه جویی خواهد شد. فنر سیم کشی از آن ابزار هایی است که به منظور برقکاری ساختمان ها به صورت توکار، مورد استفاده قرار می گیرد و خلاصه و مفید ترین توضیحی که می توان در مورد کاربرد این وسیله بیان نمود؛ این است که از طریق فنر مخصوص می توان سیم های لازم را به راحتی از میان لوله برق ها عبور داد. این ابزار بسیار انعطاف پذیر می باشد و دقیقا همین ویژگی آن موجب می گردد که بتوان در هنگام وایرینگ با سهولت بیشتری سیم ها را به داخل لوله ها فرستاد. برای معرفی بیشتر فنر سیم کشی لازم است که اطلاعاتی در مورد ساختار آن به شما خواننده ی محترم ارائه دهیم، پس از شما دعوت می نماییم که در ادامه ی این مقاله از سایت گروه تولیدی آیدین پلاستیک با ما همراه باشید.

 چگونگی ساختار فنر سیم کشی

 یک نواز نازک فلزی ( عمدتا از جنس فولاد ) را در نظر بگیرید که در انتهای یک سمت آن ( گوی پلاستیکی یا فلزی ) و در انتهای سمت دیگر ( قلاب فلزی ) قرار گرفته است. این وسیله از سمت گوی وارد لوله برق شده و آز آن عبور داده می شود و سیم هایی که مد نظر می باشند به قلاب طرف دیگر وصل می گردند. می توان گوی انتهایی را از لوله خارج نمود و آن را کشید و بدیهی است که با این کار سمت دیگر فنر سیم کشی که متصل به سیمها است کشیده شده و سیم های مورد نظر را از لوله برق عبور می دهد. حال انجام دادن این کار هم خیلی ساده نیست و خود شخص برقکار می داند که چگونه این کار را انجام دهد تا هیچ گونه آسیبی به این ابزار پر کاربرد وارد نشود. معمولا ممکن است در این شرایط اگر فشار مضاعفی وارد شود و یا عمل کشیدن با فشار صورت بگیرد، فنر سیم کشی بشکند یا خمیده شود، پس باید احتیاط نمود و با دقت این کار را انجام داد.

استفاده از فنر سیم کشی برای سیمکشی توکار ساختمان های چه مزیت هایی دارد؟

این وسیله در انواع ( پلاستیک و فلزی )، ضخامت های (۳.۵، ۵ میلی متر) و سطح مقطع ( گرد و تخت ) در بازار وجود دارد و شخص برقکار می توان بر حسب نیاز خود آن را تهیه نماید. همان طور که گفتیم رواج یافتن بهره گیری از یک ابزار در هر کاری، بی دلیل نیست و حتما مزایایی داشته است که به مرور توسط استفاده کنندگان متداول شده است و از مهم ترین این مزایا می توان به افزایش سرعت انجام کار اشاره نمود. با توجه به اینکه سطح فنر سیم کشی به صورت گرد و مدور موجود می باشد؛ بنابراین زمانی که درون لوله برق قرار می گیرد، به راحتی می توان آن را چرخاند و از این رو حرکت آن با سهولت بیشتری انجام می شود. در برخی موارد لوله ها به واسطه ی ترکیب شدن با زانو برق از زوایای خاصی برخوردار می شوند و انعطاف پذیر بودن این ابزار باعث می شود که به راحتی بتوان آن را از این زاویه ها عبور داد. مجددا همین ویژگی قابل توجه منعطف بودن، باعث می شود که در هنگام کشیدن فنر سیم کشی هیچ گونه آسیبی به دست برقکار وارد نشود. از جمله دیگر خصوصیات قابل توجه این تجهیز، وزن سبک آن می باشد و اینکه در برار زنگ زدگی مقاوم است؛ بنابراین می توان نتیجه گرفت که طول عمر و میزان ماندگاری فنر سیمکشی برق افزایش خواهد یافت.

استفاده از فنر سیم کشی در مراحل برق کاری ساختمان

در ادامه به طور خلاصه به بخش های مختلف عملیات برقکاری یک ساختمان اشاره شده است:

  • تهیه ی نقشه و طرح کلی بر اساس استاندارد های رایج در سیم کشی.
  • اندازه و خط تراز به منظور تعیین فاصله ی کلید ها و پریز ها در سطحی مناسب از دیوار.
  • کنده کاری قسمت های تعیین شده برای جای گذاری لوله برق ها و قوطی کلید ها با استفاده از ابزار های مخصوص شیار زن، چکش برقی هیلتی و ….
  • قرار دادن قوطی های مناسب برای قرار گیری کلید و پریز ها روی دیوار و گچ کاری آن ها.
  • قرار دادن لوله برق های لازم از نوع ( گالوانیزه، فلزی، پی وی سی و …. ) ( بر اساس نقشه ی اولیه سیم کشی ) در جاهای مخصوص
  • استفاده از فنر سیم کشی به منظور سهولت اجرا و عبور دادن انواع سیم های برق، آنتن، تلفن و ….. از درون لوله ها
  • تقسیم بندی سیم ها و وصل نمودن آن ها به کلید و پریز به منظور تامین روشنایی و امکانات لازم در هر یک از بخش های یک ساختمان.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *